Мозъчно-съдовите заболявания са водеща причина за смъртност по целия свят, а България е на първо място и в тази черна статистика. У нас всяка година се регистрират около 82 398 случая с мозъчно-съдови заболявания, като 35 311 случая са с инсулт, а за 7175 болни мозъчният удар се оказва смъртоносен. Тези данни бяха коментирани днес по БНР във връзка със световния ден за борба с коварната болест.
Пациентите, които оцеляват, в повечето случаи имат сериозни поражения, като при 10% последствията са тежки и изискват допълнителни медицински грижи и помощ от семейството, близките и обществото. От преживелите мозъчни инсулти между 25 и 50% са с говорно-речеви нарушения, които при половината от хората остават задълго или завинаги. Инсултите са втората по честота причина за развитие на деменция, най-честата причина за епилепсия в напреднала възраст и много честа причина за депресия, обясни пред БНР доц. Росен Калпачки, началник на неврологичното отделение в болница "Света Анна". Той посочи, че България е печален рекордьор вече две десетилетия.
В света няма държава, в която заболеваемостта и смъртността от инсулт да е по-голяма, категоричен е неврологът. И поясни, че причините за товаа са комплексни - възможно е да има и генетична предразположеност на населението, но най-лошото е, че сме доста немарливи по отношение на начина на живот и превенцията.
Неврологът обясни, че първите симптоми на мозъчен кръвоизлив са внезапно изкривяване на лицето, загуба на сила в лявата или дясната ръка и затруднен говор. Обикновено хората не разбират какво се им случва или не могат да реагират, а бързата лекарска намеса е от огромно значение. При съмнения за мозъчен удар пациентът веднага трябва да бъде заведен в болнично заведение - лечението е ефективно, ако започне в първите 4 часа, а всяко закъснение влошава прогнозата.
Още: Тежестта на инсулта - как да разпознаем първите симптоми и какво е нужно да знаем за инсулта?